Portal za književnost i kritiku

Sloboda i mir Palestini

Očitovanje Hrvatskog društva pisaca o genocidu u Gazi

Kao nacionalno književno društvo posvećeni smo promoviranju hrvatske književnosti u regiji i svijetu, a književnost je oduvijek bila neodvojiva od vjere u ljudska prava i slobodu kao vrhovnu vrijednost. Stoga nam je bilo kakvo pristajanje uz zločine i one koji ih provode neprihvatljivo, osobito kada je riječ o tako drastičnim primjerima zločina protiv čovječnosti kakvima svjedočimo u Gazi
Odgovornost hrvatske Vlade za situaciju kojoj svjedočimo u Gazi je ogromna – osim višekratne podrške Izraelu u javnim govorima i nastupima pojedinih članova Vlade, Hrvatska nije podržala ni predloženu rezoluciju Ujedinjenih naroda koja poziva na prekid vatre, kao ni suspenziju EU-sporazuma s Izraelom. Takvi politički stavovi govore o odobravanju izraelskih akcija, što je potpuno neprihvatljivo, kako s moralne strane, tako i s obzirom na zahtjeve međunarodnoga prava koje obvezuje države da ne pomažu u djelima genocida

 

Hrvatsko društvo pisaca (HDP) izražava najdublju osudu i zgroženost nad genocidom i drugim zločinima koje Država Izrael nastavlja činiti nad civilima u Gazi.

Smatramo da je nužno preispitati odgovornost pojedinih nacionalnih vlada i njihovih predstavnika u međunarodnim tijelima koji politikom nezamjeranja i dodvoravanja Izraelu ne uspijevaju zaustaviti genocid nad Palestincima u Gazi, omogućujući Izraelu da provodi nehumanu opsadu i koristi najokrutnije taktike zabranjene međunarodnim konvencijama, poput bezočnog izgladnjivanja civilnog stanovništva.

Odgovornost hrvatske Vlade za situaciju kojoj svjedočimo u Gazi je ogromna – osim višekratne podrške Izraelu u javnim govorima i nastupima pojedinih članova Vlade, Hrvatska nije podržala ni predloženu rezoluciju Ujedinjenih naroda koja poziva na prekid vatre, kao ni suspenziju EU-sporazuma s Izraelom. Takvi politički stavovi govore o odobravanju izraelskih akcija, što je potpuno neprihvatljivo, kako s moralne strane, tako i s obzirom na zahtjeve međunarodnoga prava koje obvezuje države da ne pomažu u djelima genocida. I prešutno odobravanje zločina znači suučesništvo, a kamoli izravno izjašnjavanje protiv rješenja koje mogu doprinijeti uspostavi mira. Kao nacionalno književno društvo posvećeni smo promoviranju hrvatske književnosti u regiji i svijetu, a književnost je oduvijek bila neodvojiva od vjere u ljudska prava i slobodu kao vrhovnu vrijednost. Stoga nam je bilo kakvo pristajanje uz zločine i one koji ih provode neprihvatljivo, osobito kada je riječ o tako drastičnim primjerima zločina protiv čovječnosti kakvima svjedočimo u Gazi. Neprihvatljivo nam je i svrstavanje Hrvatske u najuži krug zemalja koje daju potporu Izraelu, stavljajući nas time – umjesto na stranu osude zločina – na stranu onih koji zločinu pomažu!

I prešutno odobravanje zločina znači suučesništvo, a kamoli izravno izjašnjavanje protiv rješenja koje mogu doprinijeti uspostavi mira

Slike koje ovih dana dolaze iz Gaze krajnje su zastrašujuće – djeca, žene i starci umiru od pothranjenosti i bolesti (više od stotinu međunarodnih humanitarnih organizacija upozorava na masovnu glad) ili pak od granata koje na njih ispaljuje izraelska vojska kada u redovima čekaju na podjelu hrane i vode (prema Uredu UN-a za ljudska prava, više od tisuću Palestinaca ubijeno je u posljednja dva mjeseca dok su pokušavali doći do humanitarne pomoći). Među njima su i brojni naši kolege pisci, umjetnici, intelektualci, ljudi koji svojim radom i svjedočenjem ustraju o obrani  ljudskog dostojanstva i čovječnosti. Međunarodni PEN još je 2. lipnja u oštrom priopćenju u kojem poziva na hitnu zabranu izvoza oružja svim stranama uključenima u sukob u Palestini te pozvao svjetske lidere na odlučno djelovanje. U Gazi su počinjeni kulturocid i skolasticid, uništeni su brojni kulturni objekti, knjižnice, muzeji, povijesni spomenici, privatne zbirke i kulturni centri. Desetljeća umjetničkog, kulturnog i znanstvenog  rada izbrisana su u nekoliko mjeseci. Prema dostupnim podacima, ubijeno je više desetaka palestinskih pisaca, umjetnika i kulturnih aktivista i dvjestotinjak novinara i medijskih radnika. Naša je ljudska i profesionalna odgovornost ukazivati na njihov rad, kao i na rad brojnih književnika, umjetnika i novinara koji trenutno u Gazi proživljavaju agoniju pred očima cijeloga svijeta! Također, naša je ljudska i profesionalna odgovornost pozvati Vladu Republike Hrvatske da prestane s politikom podrške izraelskim zločinima te da stane na stranu nedužnih civila i njihovog ljudskog dostojanstva!

Pozivamo i sve naše članice i članove, kao i druge pisce i spisateljice, umjetnice i umjetnike različitih profila, radnice i radnike u kulturi i medijima, da se glasno pridruže u osudi zločina nad civilima u Gazi te svojim kreativnim radom, ali i drugom vrstom pomoći – osobito onom humanitarnom − daju obol spašavanju ljudskih života i uspostavi mira!

Upravni odbor Hrvatskog društva pisaca

Događaji

Danas
  • Raspisan natječaj za kratku priču „Biber“

    Prenosimo poziv za sedmi regionalni natječaj za kratku priču Biber. Rok je 24. svibnja 2026. godine. Radove mogu slati autorice i autori koji pišu na albanskom, makedonskom, bosanskom, crnogorskom, hrvatskom i srpskom jeziku. Natječaj organizira Biber tim uz podršku Centra za nenasilnu akciju Sarajevo-Beograd.

  • NATJEČAJ ZA ZBORNIK „RUKOPISI 49”

    Dom omladine Pančevo raspisuje 49. po redu natječaj za Zbornik poezije i kratke proze mladih s prostora bivše Jugoslavije „Rukopisi 49”.
    Pravo sudjelovanja imaju svi autori u dobi od 15 do 30 godina koji pišu na jezicima bivše Jugoslavije. Natječaj je otvoren do 10. veljače 2026. godine.

  • Otvoren natječaj za dodjelu „Nagrada Iso Velikanović“ za 2025. godinu

    Ministarstvo kulture i medija već puna dva desetljeća kontinuirano nagrađuje književne prevoditelje koji su svojim predanim radom obogatili hrvatsku kulturu, prevodeći s brojnih stranih jezika te je učinili relevantnim dijelom svjetske književne scene. Rok za dostavu dokumentacije je 13. veljače 2026. godine.

Izdvojeno

Razgovor
Kritika Proza
Kritika Poezija Publicistika
Kritika Proza

Programi

Najčitanije

Kritika Poezija
Skip to content