
Raspisan natječaj za Nagradu Višnja Machiedo za 2025. godinu
Hrvatski PEN centar raspisao je natječaj za dodjelu Nagrade Višnja Machiedo za najbolje književno-esejističko djelo napisano na hrvatskom jeziku u 2025. godini. Nagrada je ustanovljena 2013. godine, a nosi ime istaknute književnice i esejistice Višnje Machiedo.
Godišnja nagrada dodjeljuje se za najbolje književno-esejističko djelo objavljeno u produkciji nakladnika registriranih u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 15. prosinca 2024. do 15. prosinca 2025. godine.
Prijedloge za dodjelu nagrade mogu podnositi građani Republike Hrvatske, djelatnici u kulturi, udruge i druge pravne osobe u kulturi, kao i ustanove i ostale pravne osobe sa sjedištem u Republici Hrvatskoj. Svaki prijedlog mora biti pismeno obrazložen te sadržavati osnovne podatke o autorici ili autoru, odnosno koautorima, kao i razloge za dodjelu nagrade.
Uz prijedlog je potrebno dostaviti pet primjeraka knjige, koji se šalju na adresu Hrvatskog PEN centra (Basaričekova 24, 10 000 Zagreb). Rok za predaju prijava je 28. veljače 2026. godine, a u slučaju osobne dostave knjige se zaprimaju od 9 do 15 sati.
Svečana dodjela Nagrade Višnja Machiedo održat će se u lipnju 2026. godine.
Dosadašnji dobitnici nagrade su Ingrid Šafranek, Viktor Žmegač, Renata Jambrešić Kirin, Morana Čale, Ljiljana Filipović, Dorta Jagić, Slobodan Šnajder, Nives Opačić, Marko Grčić, Zdravko Zima, Žarko Paić i Snježana Banović.