Portal za književnost i kritiku

Dizajner i umjetnik

Predstavljamo: Boris Greiner

U našoj Galeriji i Multimediji predstavljamo neke od recentnih radova grafičkog dizajnera, konceptualnog umjetnika, pisca i kritičara Borisa Greinera
Boris Greiner i Boris Cvjetanović
Boris Cvjetanović i Boris Greiner kao statisti u filmu “Trimmhouse" Hrvoslave Brkušić i Mire Manojlovića

Boris Greiner rođen je 1959. u Zagrebu. Autorsko djelovanje započinje 1983. godine. Zajedno sa Stanislavom Habjanom ostvaruje brojne projekte u raznim medijima (grafički materijali, proza, performansi, izložbe, akcije i eksperimentalni filmovi) u okviru dvadesetogodišnjeg konceptualnog projekta Greiner&Kropilak Mailart Office.

Od 1992. s Habjanom i Danijelom Žeželjem djeluje u okviru umjetničke grupe Slipa Konfidenca, a 2001. s Habjanom, Žeželjem i Borisom Cvjetanovićem osniva umjetničku organizaciju Petikat. Godine 2003. završava dvadesetogodišnji autorski projekt Greiner&Kropilak Mailart Office i otada uglavnom djeluje samostalno. Objavljuje osvrte o događanjima na suvremenoj likovnoj sceni u medijima i u seriji knjiga sabranih tekstova Osvojena područja. Bio je povjerenik za eksperimentalni film u HAVC-u od 2010. do 2013. godine. Profesionalno djeluje kao grafički dizaj­ner. Dosad je ostvario dvadesetak samostalnih izložbi i performansa, objavio petnaest knjiga i snimio sedamnaest filmova.

U Galeriji predstavljamo radove iz tri projekata:

“Novembarart society” (1-9)
Serija naslovnih stranica izmišljenog časopisa, čiji podnaslov ‘post & alternative truth magazine’ sugerira njegovu tematsku orijentaciju.(Ideja i dizajn nerealiziranih izdanja.)

“Osvojena područja” (1-8)
Serija knjiga, zbirke tekstova o događajima na suvremenoj likovnoj sceni 2005-2020. (Dizajn vlastitih realiziranih izdanja.)

“Papirnati podmetači” (1-7)
Papirnati podmetači za restaurant “Mali bar” preuzimaju format stolnih novina. Sadržaj je tematski usmjeren i svaki je broj posvećen pojedinoj dimenziji u prostoru kulinarstva. Pa je tako prvi broj uvodan, drugi kao motiv uzima sol, treći jaja, četvrti predstavlja ‘male’ zalogaje širom svijeta, peti zagrebačku gastro situaciju u prošlosti, šesti  ‘Books&Cooks’ izabire kraće i duže citate iz književnosti vezane za hranu, a sedmi ‘Film and Food’ u fokus uzima slavne gozbe u ‘sedmoj umjetnosti’. (Autorski interpretirana narudžba, uredništvo i dizajn.)

U Multimediji pogledajte press-konferenciju kao autorski rad u povodu izlaska knjige Osvojena područja 8.

Danas

Javni poziv za dodjelu potpora za poticanje književnoga stvaralaštva u 2025. godini

Ministarstvo kulture i medija na temelju Zakona o kulturnim vijećima i financiranju javnih potreba u kulturiobjavilo je, u svrhu poticanja i promicanja hrvatskog književnog i prevoditeljskog stvaralaštva Javni poziv za dodjelu potpora za poticanje književnoga stvaralaštva u 2025. godini (rok: 9. rujna 2024.)

Otvorene su prijave za Kulturpunktovu novinarsku školicu!

Kulturpunktova novinarska školica besplatan je, jednosemestralni edukacijski program za autore_ice, novinare_ke i urednice_ke u sklopu kojeg mladi do 35 godina imaju priliku usvojiti temeljne vještine novinarskog zanata te ključna znanja o suvremenim medijskim, kulturnim i umjetničkim praksama. Prijave su otvorene do 16. rujna!

Festival svjetske književnosti 2024.

Od 1. do 7. rujna u Zagrebačkom kazalištu mladih, Knjižari Fraktura i Galeriji Forum odvija se dvanaesti Festival svjetske književnosti

Nagrada Joža Horvat za najbolje putopisno književno djelo

Hrvatsko društvo pisaca ustanovilo je 2024. godine Nagradu Joža Horvat za najbolje putopisno književno djelo bez obzira na rod ili vrstu.
Književna nagrada dodjeljuje se izmjenično; jedne godine za najbolju objavljenu putopisnu knjigu u posljednje dvije godine, a iduće godine za najbolji neobjavljeni rukopis putopisa, također u posljednje dvije godine. Rok je 30. rujna

Izdvojeno

Programi

Najčitanije

  • Kritika
  • Poezija
  • Glavne vijesti
  • Kritika
  • Proza
  • Glavne vijesti
  • Tema
  • Tema
  • Tema
  • Glavne vijesti
Skip to content