Portal za književnost i kritiku

Dizajn&prijevod

Internacionala naslovnica: „Naš čovjek na terenu“

U seriji naših virtualnih izložbi „Internacionala naslovnica“ ovoga puta predstavljamo dvanaest inozemnih izdanja romana „Naš čovjek na terenu“ Roberta Perišića
naslovnice perišić

 

Seriju Internacionala naslovnica u našoj Galeriji posvetili smo predstavljanju stranih izdanja autora/ica uvrštenih u antologiju Područje signala: Mapiranje suvremene proze u Hrvatskoj 2000. – 2020. priređivačice Jagne Pogačnik. U ovoj, drugoj po redu virtualnoj izložbi predstavljamo inozemna izdanja djela Roberta Perišića, autora čiji je roman Područje bez signala (2015.) uvršten u spomenutu antologiju te je čak nadahnuo i njezin naslov. Od brojnih Perišićevih knjiga koje su prevedene na strane jezike – a među njima je i antologijsko Područje bez signala – ovoga puta izdvajamo dvanaest naslovnica jedne druge njegove knjige, romana Naš čovjek na terenu, objavljenog izvorno na hrvatskome 2007. godine.

Serija Internacionala naslovnica omogućava komparativni uvid u likovna rješenja naslovnica različitih dizajnera/izdavača/nacija. Valja imati na umu da je i dizajn naslovnice sa svim njezinim elementima (tipografija, ilustracija, odabir boja…) svojevrsno kulturološko prevođenje. Zanimljivo je također promotriti kako se isti naslov prevodi na različite jezike, jer nekada ga je nemoguće zadržati u originalu pa ga izdavači mijenjaju i prilagođavaju svojim kulturnim kontekstima.

Ovom serijom želimo skrenuti pažnju na inozemnu recepciju domaćih autora/ica i njihovu vidljivost u „svjetskoj književnoj republici“. Izlog stranih izdanja Našeg čovjeka na terenu pogledajte na sljedećoj poveznici.

Uživajte u internaslovnicijali!

***

Područje bez signala kompleksan je roman čija se radnja događa nakon rata u imaginarnom gradiću N., u koji stižu dvojica investitora, Oleg i Nikola, kako bi obnovili rad socijalističke tvornice turbina. Preko te priče problematiziraju se razlike između socijalističkih i tranzicijskih vrijednosti, (po)ratna devastacija, pitanje radništva i mogućnosti obnove solidarnosti. Istovremeno, u drugom značenjskom sloju romana, preko priča o pojedinačnim sudbinama, govori se o ljubavi, bliskosti i osamljenosti, dok se u trećem sloju iznosi literarno upečatljiva kritika postsocijalističkog beznađa, ali i metakritika umjetnosti. U plejadi likova posebno se ističu bivši inženjer tvornice Sobotka te osebujne junakinje Šeila i Lipša. Roman karakterizira polifonijska struktura, izmjena pripovjednih perspektiva i diskurzivnih registara te melankoličnih, realističnih i humorističnih dionica.“

Robert Perišić (Split, 1969.), književnik i književni kritičar. Objavio je pjesničke zbirke Dvorac Amerika (1995.), Jednom kasnije (2012.) i Siromašni čovjek kojeg boli glava (2020.), zbirke priča Možeš pljunuti onoga tko bude pitao za nas (1999.), Užas i veliki troškovi (2002.) i Hodati kao mačka (2018.), knjigu eseja Uvod u smiješni ples (2011.) te romane Naš čovjek na terenu (2007., nagrada Jutarnjeg lista), Područje bez signala (2015.) i Brod za Issu (2022., nagrada J. P. Kamov). Engleski prijevodi više njegovih romana doživjeli su zapaženu recepciju, osobito u SAD-u, a prema romanu Područje bez signala snimljena je uspješna TV-serija.

*Iz antologije Područja signala: Mapiranje suvremene proze u Hrvatskoj 2000. – 2020. Jagne Pogačnik.

Pogledajte i našu prvu virtualnu izložbu iz serije Internacionala naslovnica, izbor inozemnih izdanja romana Adio kauboju Olje Savičević Ivančević.

Danas

Mjesec hrvatske knjige 2024.

U ovogodišnjem izdanju Mjeseca hrvatske knjige kao tema je istaknuta vrijednost pripovijedanja i kazivanja, posebice onih književnih vrsta koje pripadaju usmenoj književnosti, kao što su bajka ili legenda. Polazište Programskog i organizacijskog odbora bila je 150. godišnjica rođenja velike hrvatske spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić, objasnila je koordinatorica manifestacije Sara Džapo ističući da su njezino bogato književno stvaralaštvo i pripovjedna izvrsnost ostavili traga na brojne generacije.

Javni poziv za rezidencijalni program Udruge Kurs u Splitu za 2025. godinu (Rok: 16. 12. 2024.)

Pokretanjem rezidencijalnog programa 'Marko Marulić' i razvijanjem promotivnih aktivnosti vezanih za boravak stranih autora i prevoditelja, istraživača s područja književnosti, vizualnih i audiovizualnih umjetnosti, ostalih izvedbenih umjetnosti u Splitu, Udruga Kurs ima za cilj omogućiti upoznavanje literarnih, kulturoloških i socijalnih prilika u Hrvatskoj, a posebno u Splitu, dok se istodobno domaća publika upoznaje s odabranom europskom književnom i umjetničkom scenom

Raspisan natječaj za Nagradu IGK za najbolju pjesničku zbirku! (Rok: 9. prosinca)

Nagrada Ivan Goran Kovačić dodjeljuje se za najbolju izvornu pjesničku zbirku tiskanu u dvogodišnjem razdoblju čije je prvo izdanje objavljeno u Republici Hrvatskoj i koja nije posredovana prijevodom. Za nagradu mogu konkurirati i pjesničke knjige izvorno napisane i tiskane na hrvatskom jeziku kod registriranih nakladnika, bez obzira na mjesto objavljivanja. Rok je 9. prosinca

Raspisan natječaj za boravak u DHKP-ovoj rezidenciji za prevodioce i pisce u 2025.

Društvo hrvatskih književnih prevodilaca (DHKP) raspisuje natječaj za boravak u DHKP-ovoj rezidenciji za prevodioce i pisce u 2025. godini. Ovaj DHKP-ov rezidencijalni program namijenjen je književnim prevodiocima koji žive izvan Hrvatske i prevode hrvatske autore na strane jezike te stranim piscima zainteresiranima za boravak u Zagrebu i objavljivanje na hrvatskom. Prijave za 2025. primaju se do kraja 2024. godine ili do popunjenja kapaciteta. Rezidencija će primiti između 8 i 15 rezidenata.

Izdvojeno

  • Tema
  • Izdvojeno
  • Tema
  • Izdvojeno
  • Tema
  • Izdvojeno

Programi

Najčitanije

  • Kritika
  • Poezija
  • Glavne vijesti
  • Tema
  • Glavne vijesti
  • Razgovor
  • Glavne vijesti
  • Kritika
  • Proza
Skip to content