„Jedan bauk kruži kulturom Zapada – bauk Balkana“ – prva je rečenica kultne i za suvremene studije Balkana utemeljiteljske knjige Marije Todorove Imaginarni Balkan. U njoj bugarska povjesničarka i stručnjakinja za osmanlijsko razdoblje Balkana razlaže svoju teoriju o suvremenim balkanizmima koji nisu samo podvrsta Saidovih orijentalizama, nego čine zaseban, kompleksan i bogat značenjski kompleks i imaginarij. Knjiga je objavljena po prvi puta 1997. godine, a na postjugoslavenskom prostoru bila je dostupna u prijevodu vrlo brzo, već 1999. godine, zahvaljujući uredniku Ivanu Čoloviću i njegovoj Biblioteci XX vek. S godinama je Todorova inspirirala i druge autore/ice na Balkanu te postala nezaobilaznim autoritetom kada je riječ o promišljanju i istraživanju regionalnih imaginacija, bilo u historiografiji i publicistici, bilo književnoj teoriji. Pisati o identitetima i mitologijama, reprezentacijama i predodžbama Balkana postalo je danas nemoguće bez uvida u ovu i druge knjige Marije Todorove.
Upravo je Imaginarni Balkan poslužio kao inspiracija i tematski okvir ovogodišnjeg, osmog po redu festivala Bookstan koji se odražava od 5. do 9. srpnja u Sarajevu. Po riječima organizatora: „Okupljajući autor(ic)e iz gotovo 15 država diljem svijeta, Bookstan se okreće mitologiji Balkana, odnosno Balkanu i kao književnom motivu i ujedno kao kulturnom kontekstu djela savremenih regionalnih i međunarodnih književnika/ca“. O Balkanu, balkanskim identitetima i imaginacijama te posebno „statusu balkanskih autora/ica u dijaspori“ u četiri festivalska dana raspravljat će gotovo 40-ak autora/ica iz 15-ak zemalja. Osmi Bookstan tako postavlja pitanja: “Da li je (i za koga) Balkan bezazlen ili pak opasan imaginarij? Možemo li bogatom kakofonijom književnih glasova, okupljenih još jednom ni na Istoku ni na Zapadu, o Balkanu ispisati narativ doma?“
Gosti festivala
Festival će otvoriti sama Marija Todorova koja je veći dio radnog vijeka provela u Americi te postala i članica Američke akademije nauka i umjetnosti i dobitnica Nagrade za izuzetan doprinos slavističkim, istočnoeuropskim i euroazijskim studijama. Na Bookstanu će sudjelovati i njezin prvi ovdašnji urednik, i sam autor mnogih nezaobilaznih knjiga o balkanskim mitologijama Ivan Čolović. Od inozemnih gostiju najavljeni su irski pisac Colm Tóibín, autor više nagrađivanih i višestruko prevođenih (i na hrvatski) romana, a u sklopu festivala predstavit će se i prijevod njegova romana o životu Thomasa Manna – Čarobnjak. Također, na festivalu gostuju američki pisac i dobitnik Pulitzerove nagrade Benjamin Moser, čija je najpoznatija knjiga biografija Susan Sontag objavljena prije nekoliko godina također u prijevodu Buybooka; potom predsjednik Međunarodnog PEN-a i dobitnik književnih nagrada EBRD-a i biblioteke Vaclav Havel Burhan Sönmez; američka spisateljica čiji roman Kuća u ulici Mango bilježi velike tiraže i preveden je na preko 25 jezika Sandra Cisneros, kao i jedan od najvažnijih pisaca krimi-fantastike u Turskoj Ahmet Ümit.
Od regionalnih autora na Bookstanu će sudjelovati Jurica Pavičić, Zoran Žmirić, Đurđica Čilić, Olja Savičević Ivančević, Emir Imamović Pirke, Darko Cvijetić, Boris Dežulović, Almin Kaplan, Ismet Prcić, Nerzuk Ćurak, Refik Hodžić, Senka Marić, Rene Karabaš, Dunja Ilić, urednice Kritike-hdp Jagna Pogačnik i Katarina Luketić i drugi.
Festival Bookstan je 2016. godine osnovala izdavačka kuća Buybook, u saradnji s piscem Aleksandrom Hemonom koji je bio domaćin prvog festivalskog izdanja te autor No East. No West. koncepta. Tijekom proteklih sedam godina održavanja, na Bookstanu je sudjelovalo gotovo 400 domaćih, regionalnih i svjetskih autora/ica, među kojima su: Geert Mak, Orhan Pamuk, Rabih Alameddine, Rawi Hage, Kamila Shamsie, Hanif Kureishi, Mona Eltahawi, John Freeman, Bora Ćosić, Kader Abdolah, Andrej Nikolaidis, Ece Temelkuran, Dubravka Ugrešić, Miljenko Jergović, Semezdin Mehmedinović, Bekim Sejranović, Ilija Trojanow, Faruk Šehić, Xiaolu Guo, Damir Karakaš, Nellja Veremej, Mathias Énard, Adania Shibli, Delphine Minoui i brojni drugi/e.
Orijentacija na mlade snage
Jedna od posebnosti Bookstana je njegova radionica književne kritike koja je otvorena mladim autorima iz cijele regije. Svake godine radionicu vodi drugi mentor/ica koji/a određuje njezino osnovno usmjerenje, a ove je godine to Selma Raljević, profesorica Teorije i historije književnosti i Komparativne književnosti na Odsjeku za engleski jezik i književnost Fakulteta humanističkih nauka Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru. Naslov svoje radionice Opasno čitanje Raljević tumači ovako: „U današnjici se književna i kulturna kritika umnogome nalazi u krizi kako zbog njenog ušutkivanja i marginaliziranja tako i zbog nedostatka istinskih i kvalitetnih književnih kritičara. Dobra književna kritika mora biti zasnovana na stručnom kritičkom mišljenju o književnosti, na kritičkom i samomislećem sagovorništvu s njenim tekstom i kontekstom, na težnji ka objektivnosti, na iskrenosti i istinitosti, i na nedodvoravanju i nepodilaženju bilo kakvim autoritetima. Upravo to dobru književnu kritiku čini ili može činiti opasnom.“
Novost ovogodišnjeg Bookstana je specijalni program Mladi kutak, posvećen književnosti za djecu i mlade različitih žanrova, koji se, ističu organizatori, realizira u suradnji s Američkim kutkom Sarajevo i Američkim kutkom Brčko (pod nazivom Bookstan Distrikt). „Mladi kutak skreće pažnju na publiku mlađe generacije u prepoznavanju njihovih čitalačkih potreba, savremenih književnih glasova koje djeca i mladi prepoznaju kao autentične i savremene. Promocije i diskusije u okviru Mladog kutka su posvećene pitanju statusa književnosti za djecu i mlade u BiH i globalno danas, te procesima nastanka različitih žanrova u okviru ove književnosti.“
Za više informacija o Bookstanu i njegovim gostima pratite na stranicama festivala.